Czas trwania psychoterapii jest różny i zależy od głębokości problemów pacjenta, jego motywacji do dokonania zmiany oraz indywidualnych możliwości. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Głęboka zmiana wewnętrzna zawsze wymaga czasu i pracy. Psychika człowieka kształtuje się przez wiele lat, dlatego leczenie, przynoszące realne zmiany, też wymaga czasu.

Psychoterapia realizowana jest w toku regularnych spotkań, raz do trzech razy w tygodniu. Jedna sesja trwa 50 min, jest to czas dla pacjenta i to on decyduje, o czym chce rozmawiać. Mogą to być wspomnienia, sny, uczucia, aktualne wydarzenia. Psychoterapię poprzedzają konsultacje, podczas których terapeuta i pacjent decydują o dalszej współpracy.

Psychoterapeuta – to odrębny zawód, polegający na szeroko pojętym leczeniu zaburzeń i problemów psychicznych metodami psychoterapeutycznymi, wymagający specjalistycznego szkolenia (około 3 – 5 lat), które zaczyna się po zakończeniu studiów magisterskich(psychologicznych, pedagogicznych, medycznych lub innych)

Psycholog – to absolwent pięcioletnich studiów magisterskich, zaczynających się po maturze, przygotowany do prowadzenia diagnostyki, badań naukowych, doradztwa i udzielania pomocy psychologicznej. Psycholog po ukończeniu studiów może podjąć dalsze kształcenie w celu zostania psychoterapeutą.

Psychiatra – jest lekarzem specjalistą, przygotowanym do diagnozowania zaburzeń psychicznych, najczęściej prowadzi leczenie farmakologiczne. Psychiatra, który chce prowadzić psychoterapię, również musi ukończyć w tym zakresie specjalistyczne szkolenie w którejś ze szkół psychoterapii.

Psychoterapeuta powinien ukończyć lub być w trakcie specjalistycznego szkolenia (przeważnie około 3 – 5 lat) w jednej ze szkół psychoterapii. Kolejnym elementem jest stała superwizja, której powinien poddawać się każdy psychoterapeuta. Ostatni wymóg dotyczy terapii własnej psychoterapeuty – nie wszystkie szkoły stawiają taki wymóg przed psychoterapeutami, ale terapia własna zawsze korzystnie wpływa na warsztat pracy psychoterapeuty. Nie jest to konieczne, ale dobrze jeśli psychoterapeuta należy do któregoś z Towarzystw Psychoterapeutycznych, ze względu na stały kontakt z innymi specjalistami.